public

Wspieranie zdrowego stylu życia pracowników - wywiad z lekarzem medycyny pracy

Rozmowa z lekarzem prowadzącym Gabinet Medycyny Pracy, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą medycyny morskiej i tropikalnej Waldemarem Ślęzakiem.

Ostatni post Jak dobrać obciążenia treningowe? przez Long Life Lounge public

Rozmowa z lekarzem prowadzącym Gabinet Medycyny Pracy, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą medycyny morskiej i tropikalnej Waldemarem Ślęzakiem.

Coraz więcej pracodawców inwestuje w aktywność sportową pracowników. Ma to być dodatkowy, pozapłacowy benefit, który podniesie atrakcyjność firmowej oferty. Powodów, dla których warto inwestować w sport i zachęcać pracowników do aktywności fizycznej jest jednak znacznie więcej.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zidentyfikowała brak aktywności fizycznej jako czwartego największego ,,zabójcę” na naszej planecie. Brak aktywności fizycznej jest szczególnie groźny w przypadku osób, które wykonują swoją pracę w pozycji siedzącej.

Czy w związku z tym wspieranie aktywności fizycznej pracowników jest ważne?

Zdecydowanie jest to bardzo ważne dla zdrowia pracowników ale także dla efektywności całej firmy.  Nadwaga i otyłość to globalny problem, który sprawia, że sprawność fizyczna / wydolność pracowników jest mniejsza. Jest to problem, który dotyczy nie tylko pracowników biurowych, ale także wielu zawodów ,w których mimo pozornej mobilności praca jest statyczna np. kierowcy. Dotyczy to nie tylko wydolności fizycznej, pracownik otyły i mniej sprawny fizycznie jest również bardziej senny i mniej skłonny do wysiłku umysłowego. Dlatego z punktu widzenia pracodawcy zdecydowanie warto sprzyjać aktywności fizycznej pracowników.

Wielu pracodawców przywiązuje do tego dużą „wagę” i zdarza się, że pracownicy z nadwagę są czasowo /do redukcji wagi/ odsuwani od pracy. Dotyczy to np. marynarzy, którzy bywają odsyłani do poprawienia swoich parametrów z odległych stron świata. Wiąże się to z kosztami dla pracodawcy i pracownika.

Pracownicy z otyłością, czy innymi czynnikami ryzyka mają przy badaniach okresowych skracany okres zdolności do pracy co zwiększa częstotliwość badań i w związku z tym koszty pracodawcy. W moim gabinecie zjawiali się na badania pracownicy, u których ilość kg wagi przekraczała ilość cm wzrostu i takich przypadkach czasem trudno jest ocenić ich zdolność do pracy i ryzyko pracodawcy jest większe. Naprawdę warto więc inwestować w aktywność fizyczną pracowników.

Jakie działania na rzecz zdrowego stylu życia personelu mogą realizować firmy?

Najprostszą formą z punktu widzenia firmy jest sponsorowanie dla pracowników karnetów na siłownię, basen itp. Sprzyja to poprawienie kondycji pracowników, a czasem również integracji jeżeli pracownicy zgrywają ze sobą terminy treningów. Ćwiczenia poza firmą dają możliwość korzystania z profesjonalnego sprzętu. Strefa 3 L ma tą przewagę nad tradycyjnymi siłowniami (co wiem z własnych doświadczeń treningowych), że ma sprzęt, który przystosowuję się do możliwości / wydolności trenującego. Trening obwodowy Milon, pozwala nam ćwiczyć wszystkie partie mięśniowe i jednocześnie mobilizuje nas narzucając kryteria czasowe i wcześniej ustawione parametry obciążeń.

Zajęcia organizowane na terenie firmy są może bardziej kłopotliwe, wymagają więcej wysiłku, ale mogą być bardzo efektywne i mają też duże walory integracyjne. Warto je implementować w średnich i dużych firmach.  Przez wiele lat pracowałem w międzynarodowych korporacjach farmaceutycznych, gdzie takie zajęcia „biurowe”, urozmaicane od czasu do czasu większymi wydarzeniami /kręgle, strzelnica itp./ były bardzo dobrze postrzegane zarówno przez pracowników jak i przez pracodawców.

Przy wprowadzaniu takich zajęć w firmie warto skorzystać z profesjonalnej pomocy zewnętrznej, która później może być stopniowo redukowana, ale warto cyklicznie uatrakcyjniać zajęcia przez wizyty profesjonalnego trenera lub dietetyka.

Jak ocenia Pan program zdrowotny ,,Zdrowie w Twojej firmie”, który oferuje klub treningowy Strefa 3L?

Program w swoich założeniach jest bardzo dobry ponieważ zwraca uwagę nie tylko na sferę fizyczną / ćwiczeniową, ale również na motywację psychiczną pracowników. Oprócz problemów otyłości, wydolności fizycznej bardzo istotne są problemy wynikające ze stresu oraz spadku motywacji pracowników, warto więc pracować również nad tymi aspektami.

Takie holistyczne podejście zwiększające dobrostan fizyczny i psychiczny pracownika może zdecydowanie wpłynąć na większą efektywność całej firmy.

Jak zachęciłby Pan pracodawców do inwestowania w zdrowie pracowników?

Dla dobrej efektywności i zyskowności firmy istotna jest nie tylko praca nad klientem zewnętrznym /odbiorcom towarów czy usług/, ale także nad klientem wewnętrznym czyli pracownikiem.Sprawny fizycznie, zmotywowany psychicznie pracownik to wielki atut każdej firmy. Jego dobre samopoczucie, dobra wydolność fizyczna będzie się przekładać.

Chcesz dowiedzieć się o programach prozdrowotnych, które możesz wdrożyć w swojej firmie?

Sprawdź!


Long Life Lounge

Opublikowano rok temu