public

Postanowienia - nie tylko noworoczne

Czy na pewno właściwie określasz swoje cele? Jak planować, aby mieć największą szansę na realizację własnych postanowień? Przeczytaj artykuł!

Ostatni post Jak dobrać obciążenia treningowe? przez Long Life Lounge public

Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego na początku roku jesteśmy pełni zapału, a potem coraz trudniej nam to utrzymać?

,,Będę prowadzić zdrowy tryb życia’’

,,Będę zdrowo się odżywiał’’

,,Będę regularnie chodzić na treningi’’

Takie postanowienia najczęściej i tak są zaniechane, motywacja spada, a my sami się z tego śmiejemy. Dlaczego później zmienia się ta perspektywa i nie jesteśmy tak zaangażowani? Co może nam pomóc w utrzymaniu postanowień założonych na początku?

Proces planowania receptą na sukces

Czy wiesz, że jeśli ktoś planuje, to ma 24 razy większe szanse na osiągnięcie celu? Wiele ludzi nie wie jednak od czego zacząć. Damy Ci małą podpowiedź.

W pierwszej kolejności ustal cel, a potem uświadom sobie głębokie pragnienia, które się pod tym kryją.

Na przykład: chcę schudnąć 10 kg, pozbyć się bólu pleców i zredukować stres, a głębokim pragnieniem jest nadzieja, że dzięki schudnięciu będę czuł się atrakcyjnie na weselu córki, kręgosłup przestanie mnie boleć i z łatwością będę realizował swoje pasje związane z pielęgnacją ogrodu, a pozbycie się stresu doda mi więcej energii i zapału na inne życiowe czynności. Zadaj sobie pytania, co zyskasz osiągając swój cel, a co stracisz, jeżeli tego nie zrobisz. Przeanalizuj poprzednie postanowienia, co w nich wyszło, a co nie i dlaczego? Zastanów się jakie możesz napotkać przeszkody i jak je pokonać?

Wykorzystaj metodę SMART

Smart to angielskie słowo oznaczające bystry, sprytny i przenosząc to na naszą metodę, dokładnie takie mają być Twoje cele. Każda litera jest skrótem od określonej cechy i tak:

1.      S jak szczegółowy - szczegółowy cel to taki, który jest dokładnie określony. Napisz precyzyjnie, co chcesz osiągnąć, jakimi metodami oraz dlaczego chcesz zrealizować właśnie ten cel. Cel ma być tak opisany, by nie pozostawiać miejsca na żadne interpretacje.

2.      M jak mierzalny - cel powinien być łatwo mierzalny. Co to oznacza? Jeżeli zapytałabym Ciebie w jakim stopniu zrealizowałeś swój cel, to powinieneś z łatwością podać mi odpowiedź.

3.      A jak atrakcyjny - wybieraj takie cele, które będą dla Ciebie interesującym wyzwaniem lub ich wykonanie będzie wiązało się z otrzymaniem atrakcyjnej nagrody np. spełnienia marzenia.

4.      R jak realistyczny - jeżeli chcesz, by Twój cel był realistyczny, to ustal sobie poprzeczkę na takim poziomie, żeby cel był odrobinę powyżej Twoich możliwości. Ale tylko odrobinę! Cel, który będzie za łatwy nie będzie przez Ciebie traktowany poważnie i nie poczujesz satysfakcji po jego osiągnięciu.

5.      T jak terminowy - każdy cel powinien mieć swoją datę realizacji. Nie bój się, czy wyrobisz się w zakładanym czasie. Nie wszystko musisz perfekcyjnie oszacować. Ważne jest, by się nie poddawać.

Trening Milon: Zapisz się!

Trening EMS w Koszalinie: Zapisz się!

Trening EMS w Szczecinie: Zapisz się!

www.strefa3l.pl

Long Life Lounge

Opublikowano rok temu