public

Wywiad z dietetyczką Strefy 3L

Co jest największym problemem społeczeństwa dotyczącym żywienia we współczesnym świecie? Z jakimi problemami zgłaszają się najczęściej pacjenci? Jak wygląda współpraca z dietetykiem?

Ostatni post Jak dobrać obciążenia treningowe? przez Long Life Lounge public

Jaki według Pani jest największy problem społeczeństwa dotyczący żywienia we współczesnym świecie?

Producenci żywności prześcigają się w ofertach a my nie wiemy, czym się kierować, na co zwracać uwagę. Brakuje nam świadomości tego, co powinno znajdować się w jedzeniu a czego powinniśmy unikać. Idziemy na  “łatwiznę”, wybieramy jedzenie szybkie i tanie.

Z jakimi problemami zgłaszają się do Pani pacjenci?

Najczęściej są to choroby dieto zależne, takie jak insulinooporność, cukrzyca, otyłość. Są również pacjenci z chorobami  autoimmunologicznymi takimi jak Hashimoto, łuszczyca czy reumatoidalne zapalenie stawów. Niestety coraz więcej jest również pacjentów z zaburzeniami odżywiania.

Jakie mogą być przyczyny zdrowotne powodujące brak efektów w przypadku standardowych działań w kontekście odchudzania?

Jest wiele chorób i zaburzeń, które mogą powodować problemy z utratą wagi pomimo stosowania się do zaleceń dietetyka oraz aktywności fizycznej. Bo o niej musimy pamiętać, jest nieodłącznym elementem procesu odchudzania.  W takim wypadku należałoby zastanowić się nad wykonaniem podstawowych badań diagnostycznych krwi w kierunku np. zaburzeń wydzielania i wchłaniania  insuliny,  pracy tarczycy lub poziomu kortyzolu. Zanim zrobimy badania dobrze jest skonsultować się z lekarzem.

Dlaczego warto zadbać o poprawne funkcjonowanie układu pokarmowego, jakie to ma znaczenie dla efektów?

Trzeba zaznaczyć, że odpowiednie funkcjonowanie układu pokarmowego jest niezbędne do prawidłowej pracy całego organizmu. Zadbanie o ten aspekt powinno to być podstawowym celem współpracy z dietetykiem. Jeżeli nie unormujemy funkcjonowania całego zespołu narządów biorących udział w pobieraniu, wchłanianiu i trawieniu pokarmu, nie ma mowy o sprawnym odchudzaniu  czy dietoterapii w chorobach.

Jak wygląda współpraca z dietetykiem?

Bardzo różnie. Nie ma jednego schematu, przynajmniej ja go nie mam. Zawsze dostosowuję sposób współpracy do potrzeb i celów pacjenta.  Ważne jest, aby jasno określić zasady i ich przestrzegać.

Jakie badania należy wykonać przed dostosowaniem odpowiedniego planu żywieniowego?

Jeżeli mamy aktualne badania krwi, to należy je zabrać na pierwszą wizytę. Jeżeli nie, warto poczekać na wizytę i sugestie dietetyka po przeprowadzonym wywiadzie.

Jakich 5 rad dotyczących odżywiania udzieliłaby Pani naszym klubowiczom?

Zaprzyjaźnić się z najnowszą wersją piramidy żywieniowej. Czytać etykiety. Nie kupować jedzenia, którego składników nie znamy. Unikać cukru. Polubić gotowanie.

Long Life Lounge

Opublikowano rok temu