public

Ocena funkcjonalna FMS

Dowiedz się jak uniknąć kontuzji i dolegliwości bólowych dzięki prostym testom diagnostycznym!

7 miesięcy temu

Ostatni post Co MUSISZ wiedzieć o metodzie elektrostymulacji mięśniowej EMS? przez Long Life Lounge public

Czy sprawdzasz swoją formę?


️Jeżeli jesteś osobą ćwiczącą chcemy Ci zwrócić uwagę na profilaktykę i prosty test dający obraz stanu Twojego aparatu ruchu. FMS jest niezwykle przydatnym narzędziem diagnostycznym, które wykorzystuje się obecnie już na całym świecie. Dzięki niemu możemy określić jakość wzorców ruchu, co w konsekwencji wskaże nam ograniczenia i występujące asymetrie, które wpływają na czynności dnia codziennego, aktywność ruchową i sportową. W ten sposób możemy określić kierunek działań korygujących - przywracających prawidłową koordynację nerwowo-mięśniową. Ocena funkcjonalna FMS zalecana jest w szczególności osobom wykonującym prace biurowe lub fizyczne, osobom ćwiczącym amatorsko i zawodowo. Stosując taką diagnostykę można zmniejszyć ryzyko przeciążeń, kontuzji i zespołów bólowych oraz poprawić wyniki sportowe.

Test składa się z 7 sekwencji zadań ruchowych, podczas których oceniamy w specjalnej skali od 0 do 3 punktów zdolność do wykonania ćwiczenia. Ocenie podlega próba, która została wykonana najlepiej. Osoba badana może zdobyć maksymalnie 21 punktów. Dzięki wynikom można określić kierunek treningów i działań korygujących w celu uniknięcia urazów.


7 sekwencji ruchowych w teście FMS:


▶ głęboki przysiad,
▶ przejście przez płotek,
▶ wypad w linii,
▶ ruchomość kompleksu barkowego,
▶ aktywny wyprost kończyny dolnej,
▶ stabilizacja tułowia,
▶ stabilizacja rotacyjna.


Każda z powyższych czynności jest oceniana w czterostopniowej skali (od 0 do 3 punktów), a noty są interpretowane w następujący sposób: 0 pkt. – ból w trakcie ruchu, 1 pkt. – pacjent jest niezdolny do wykonania zadania, 2 pkt. – zadanie jest możliwe do wykonania dzięki kompensacyjnym wzorcom ruchowym, 3 pkt. – prawidłowe wykonanie zadania.

Long Life Lounge

Opublikowano 7 miesięcy temu