public

Kolano biegacza- to MUSISZ wiedzieć!

Bieganie bez wcześniejszego przygotowania i zadbania o pewne aspekty może spowodować szereg komplikacji związanych z naszym aparatem ruchu.

rok temu

Ostatni post Jak dobrać obciążenia treningowe? przez Long Life Lounge public

Od ilu lat bieganie pojawia się na waszej liście "rzeczy do zrobienia" czy też "planów na nowy rok"? Do naszego kraju wraca właśnie piękna, wiosenna pogoda — to świetny moment na to, żeby zacząć realizować pomysł regularnego biegania. Oczywiście jak zwykle, najtrudniej jest się do tego zabrać. Należy pamiętać, że bieganie bez wcześniejszego przygotowania i zadbania o pewne aspekty może spowodować szereg komplikacji związanych z naszym aparatem ruchu. Jednym z takich problemów jest zbyt napięte pasmo biodrowo- piszczelowe inaczej zwane "kolano biegacza". W poniższym artykule postaram się wyjaśnić czym jest to schorzenie i podam sposoby radzenia sobie z nim gdy już się pojawi.

Budowa kolana jest dość skomplikowana. Jest to największy staw w naszych ciele, który umożliwia poruszanie się. Ponadto dźwiga on ciężar całego ciała. Niestety kolana są bardzo narażone na urazy i zwyrodnienia. Mało kto zdaje sobie też sprawę z tego, iż na powstawanie kolana biegacza ma wpływa bieganie bez rozgrzewki oraz brak rozciągania tuż po bieganiu. Złe dobrane obuwie również może być przyczyną tej dolegliwości. Jednym z często pojawiających się u biegaczy kontuzji jest zespół  pasma biodrowo- piszczelowego. Objawami tej kontuzji jest ból pojawiający się z boku kolana  jak i bolesność uciskowa tylnej części nadkłykcia. Podczas ruchu ból pojawia się w pozycji około 20º zgięcia. Ból jest bardziej dotkliwy przy zbieganiu w dół niż w podbiegach pod górę.  Za powód kontuzji uważa się tarcie pasma o kłykieć boczny kości udowej (20-30º zgięcia kolana) przy powtarzających się ruchach zgięcia i wyprostu. Pasmo biodorowo- piszczelowe zaczyna się na częściach rozcięgna mięśnia pośladkowego średniego, wielkiego oraz na mięśniu naprężaczu powięzi szerokiej. Kończy się częściowo na nadkłykciu bocznym kości udowej.

Pasmo napina się zarówno podczas chodu i biegu oraz w fazie podporu, podrażniając wówczas nadkłykieć boczny kości udowej. W odpowiednim rozpoznaniu schorzenia najlepiej udać się do ortopedy bądź fizjoterapeuty. Specjaliści przy wykonaniu ultrasonografii oraz specjalnych testów ruchowych są w stanie poprawnie zdiagnozować problem. W leczeniu stosujemy tu niesteroidowe leki przeciwzapalne doustnie, lub ostrzyknięcia odpowiednim środkiem przeciwzapalnym. Pomocna jest też terapia manualna i fizykoterapia z zastosowaniem krioterapii oraz magnetoterapii, należy przy tym pamiętać o czasowym ograniczeniu aktywności fizycznej. Dodatkową pomocą w przypadku niewłaściwego ustawienia, lub toru ruchu rzepki jest taping korygujący dysfunkcję. W procesie terapii wprowadzamy ćwiczenia mające na celu prawidłowe korekcję pozycji rzepki – głównie wzmacniane głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego, oraz rozciąganie elementów nadmiernie przypierających rzepkę.

Poza działaniami lokalnymi istotna jest także ocena posturalna, czyli ustawienia innych elementów narządu ruchu. Nieprawidłowe ustawienie stopy (np. stopa płasko-koślawa) wpływa na zmianę sił działających w obrębie kolana, powoduje nadmierne przeciążenie lub osłabienie struktur. Co więcej, dochodzi do zmiany ustawienia rzepki, oraz możliwego podrażnienia błony maziowej.

W przypadku, gdy kilkomiesięczne działania rehabilitacyjne nie przynoszą korzystnych rezultatów wykonuje się zabieg operacyjny polegający na wycięciu przerośniętej błony maziowej. W sytuacji, gdy ból przedniego przedziału kolana pochodzi z innych struktur działania przyjmują odmienny charakter, nacelowany na daną patologię. Należy zwrócić uwagę na częste współistnienie wielu zaburzeń. Dlatego postępowanie rehabilitacyjne zawsze powinno być dobrane indywidualnie. U wielu pacjentów zauważamy zaburzenia tzw. stereotypu ruchu podczas wykonywania danej aktywności sportowej, nieprawidłowe ustawianie stopy lub innego elementu łańcucha biomechanicznego podczas ruchu. Może to warunkować przeciążenia i uszkodzenia układu kostnego, a w szczególności stawu kolanowego. Dolegliwości bólowe spowodowane podrażnieniem błony maziowej mają tendencję do nawrotów. Dlatego każdorazowo poza leczeniem objawowym, warto zastanowić się nad przyczyną powstania stanu zapalnego.

Każdy kto kocha jogging powinien zadbać o wcześniejsze przygotowanie: trening wzmacniający, rozciąganie, rozluźnianie, odpowiednie obuwie. Należy zwrócić też uwagę na takie rzeczy jak problemy bólowe kolana pojawiające się po bieganiu, wówczas jak najszybciej należy udać się do lekarza oraz fizjoterapeuty by w miarę szybko powrócić do aktywności fizycznej.

Autor: Paweł Woronowicz

Ghost

Opublikowano rok temu