public

Co zrobić by poprawić wydolność organizmu?

Wydolność organizmu w kapsułkach, zalecana porcja raz dziennie przed śniadaniem. Zapewnia wydolność organizmu na cały dzień. Cena tylko X zł.

Ostatni post Jak dobrać obciążenia treningowe? przez Long Life Lounge public

Wydolność organizmu w kapsułkach, zalecana porcja raz dziennie przed śniadaniem. Zapewnia wydolność organizmu na cały dzień. Cena tylko X zł. Niestety choćbyśmy chcieli takiego rozwiązania na ten moment nie mamy, a przynajmniej na razie. Trzeba więc trenować. Trening poddaje nas bodźcom, do których nasz organizm i jego zakres tlenowy,  poziom siły, wytrzymałości będzie musiał się dostosować. Progresja wymienionych czynników wpływa na poprawę wydolności organizmu. Dlaczego mimo tak prostej definicji nie udaje nam się czasami jej osiągnąć, nawet jeśli udało nam się postawić pierwsze kroki w tym kierunku?

Mieliście kiedyś tak, że obudziliście się i wiedzieliście, że to jest ten dzień do zmiany? Ten, w którym pójdę na trening i dam z siebie wszystko? Taki stan potrafi utrzymać się przez kilka dni, tydzień, a nawet miesiąc lecz w pewnym momencie jeżeli nie zadbamy o regenerację zbliżymy się do pewnej granicy. Do granicy przetrenowania. Jeżeli jedzie się cały czas na piątym biegu, wierząc mocno, że im więcej serca włożymy w ilość i intensywność treningów tym lepsze i szybsze będą efekty to można się ,,potknąć’’. Następuje odcięcie prądu, przeładowanie centralnego układu nerwowego, który może wystąpić gdy treningi okażą się za:
1) intensywne,
2) mają za dużą objętość,
3) ich częstotliwość jest za wielka.

Te trzy składowe są ważnymi aspektami progresji liniowej, na której warto się wzorować przy układaniu naszych schodków do największej wydolności.

Intensywność treningowa to procent ciężaru/obciążenia maksymalnego, na którym operujemy w czasie jednostki treningowej. Termin ten nie oznacza krótkich czy długich przerw między seriami. Przykładowo, treningiem o wysokiej intensywności będzie trening przysiadów na 85% naszego rekordu w tym ćwiczeniu. Trening na np. 60% ciężaru w 8 seriach, każda po 10 powtórzeń, będzie treningiem o niskiej intensywności, mimo że wykonamy łącznie 80 powtórzeń. Będzie to trening o wysokiej objętości.

Objętość treningowa to całość obciążenia treningowego, jakiemu poddajemy nasze ciało w czasie danego treningu. Można ją określać np. w całkowitym tonażem treningowym. Przykładowo: 5 serii wyciskania na ławce po 10 powtórzeń na 40kg da nam tonaż treningowy wynoszący 2000 kg. By określić wysokość obciążenia, potrzebny jest punkt odniesienia. To, co dla nas będzie dużą objętością, dla innego okaże się tylko przeciętną.

Częstotliwość treningowa to rozkład i liczba treningów w czasie danego mikrocyklu (tygodniowy rozkład treningowy). Należy ją dobrać umiejętnie tak, by nie doświadczyć przetrenowania. To tutaj będzie ważne by zbilansować odpowiednią ilość regeneracji z treningiem.

W celu prawidłowego określenia dokładnych parametrów tych składowych niezbędna jest najczęściej porada trenera, który uchroni nas przed przetrenowaniem, a co za tym idzie przedwczesnego ukończenia naszej drogi do budowania wydolności. Dzięki temu po pierwszych kilku „schodkach” będziemy w stanie narzucić większy reżim treningowy, który pozytywnie zaskoczy nasze ciało, a nam nie odbierze chęci ani sił w podejmowaniu dalszego wyzwania. Załóżcie więc wygodne buty, ponieważ jest to bardzo długa droga, lecz warta swojej ceny.

Popraw swoją wydolność i zapisz się na trening!

Zapisz się!

Autor: Jarosław Kaczor

Long Life Lounge

Opublikowano rok temu