public

Co MUSISZ wiedzieć o metodzie elektrostymulacji mięśniowej EMS?

Metoda EMS nie jest jeszcze powszechnie znana w naszym kraju. To nie magia, to przyszłość w dziedzinie zdrowego stylu życia. Kilkanaście minut może zmienić się wszystko.

8 miesięcy temu

Ostatni post Jak dobrać obciążenia treningowe? przez Long Life Lounge public

Metoda EMS nie jest jeszcze powszechnie znana w naszym kraju. To nie magia, to przyszłość w dziedzinie zdrowego stylu życia. Kilkanaście minut może zmienić się wszystko. Poniżej przestawiam kilka aspektów związanych z EMS.

Fizjologia- na jakiej zasadzie to działa?

W treningu EMS, poprzez świadome wykonanie ruchu, wysyłamy informację w postaci impulsu elektrycznego z mózgu do mięśnia. Im większe napięcie elektryczne wygenerujemy, tym silniejszy skurcz zajdzie w danym mięśniu. W trakcie tego procesu, przy dodatkowej elektrostymulacji z konsoli, dostarczamy dodatkowy bodziec, wywołujący intensywniejszą pracę mięśni. Mięsień nie rozróżnia impulsu pochodzącego z mózgu i maszyny, dlatego w obu przypadkach reaguje jednakowo: skurczem. Zwiększając intensywność bodźca, wysyłamy więcej informacji do mięśnia, zmuszając go do wykonania intensywniejszej pracy. Innymi słowy, podczas treningu EMS mięsień odbiera sygnał wręcz niewspółmiernie wysoki w stosunku do tego, jakie ćwiczenie wykonujemy!

Pozbądź się bólu pleców dzięki EMS

Budowa i funkcja kręgosłupa

Kręgosłup zbudowany jest z 33 kręgów i 75 stawów. Oprócz części kostnych i stawowych, na nasz kręgosłup składa się jeszcze rdzeń kręgowy, odchodzące od niego nerwy oraz mięśnie, więzadła, dyski i naczynia krwionośne. Dzięki tak złożonej budowie kręgosłupa jesteśmy w stanie poruszać się na dwóch nogach we wszystkich płaszczyznach. Ewolucja zadbała o to, aby to skomplikowane narzędzie jakim jest kręgosłup, dawało nam maksymalnie dużo możliwości. Wraz z tak szeroką funkcjonalnością wiąże się jednak także łatwość jego uszkodzenia.

Przyczyny bólu pleców

Ból pleców może wynikać z trzech głównych przyczyn: uszkodzeń mechanicznych związanych z nadwyrężeniami lub naderwaniami mięśni; poważnych schorzeń kręgosłupa, takich jak guzy czy zakażenia oraz ze schorzeń kręgosłupa związanych ze stresem, czyli chronicznym napięciem włókien mięśniowych. Większość ludzi cierpi na schorzenia mechaniczne – bolesne przypadłości spowodowane skurczem mięśnia i powstałym w jego okolicach zapaleniem. Główną przyczyną powstawania tego typu schorzeń jest nieprawidłowa postawa podczas siedzenia lub wykonywania pracy. Ból pleców odczuwamy również wtedy, gdy struktury wokół kręgosłupa są przeciążone lub uszkodzone, choćby wtedy, gdy więzadła nie mogą swobodnie umożliwić ruchu kręgów. Bardzo ważnymi elementami naszego kręgosłupa są także dyski międzykręgowe, które dzięki swej elastycznej budowie zapobiegają uszkodzeniom i ścieraniu się kręgów. Dyski są tak zbudowane, że mogą się wyginać i skręcać. Z czasem, pod naciskiem ciała, dyski ulegają zgnieceniu (również dlatego starsi ludzie stają się coraz niżsi). Bardzo bolesnym incydentem jest tzw. „wypadnięcie dysku. Zdarza się także, że wraz z wiekiem i występującą osteoporozą zaczyna brakować miejsca dla rdzenia kręgowego w kanale kręgowym, co również może być przyczyną bólu.

Eliminacja bólów pleców dzięki fizjoEMS

Gdy boli kręgosłup, mięśnie pleców nie pracują prawidłowo. Często też stają się słabsze, co utrudnia wykonywanie ruchów. Ból i uczucie sztywności pleców mogą być wywołane przez skurcz mięśni. Jego przyczynami są najczęściej odwodnienie, nadwyrężenie mięśni, stany zapalne, uszkodzenia czy wady postawy. Aby temu zapobiegać, kręgosłup należy odpowiednio odżywiać poprzez aktywność fizyczną, a mięśnie wzmacniać i zapobiegać ich przeciążeniom. Trening z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśniowej działa wielopłaszczyznowo w obszarze wzmacniania i eliminacji dolegliwości bólowych. Po pierwsze, trening pod okiem trenera umożliwia korekcję podstawowych wzorców ruchowych wykorzystywanych w życiu codziennym. Ćwiczenia takie jak przysiad, skłon czy różnego rodzaju rotacje są nieodłącznym elementem każdego dnia, a wykonywanie ich w niewłaściwy sposób pod dodatkowym obciążeniem sprzyja powstawaniu patologii układu ruchu. Tu doskonale sprawdza się trening EMS, bowiem wykonywanie tych ruchów z dodatkowym angażowaniem mięśni poprzez elektrostymulację przygotowuje mięśnie do rutynowej pracy. Jest to forma aktywacji mięśni nie obciążająca układu szkieletowego. Kolejnym czynnikiem decydującym o skuteczności treningu EMS w eliminacji dolegliwości bólowych jest sposób napinania i rozluźniania mięśni. Podczas treningu dodatkowy bodziec w postaci impulsu pozwala nam angażować struktury mięśniowe, nad którymi my sami nie mamy całkowitej kontroli. Odpowiednie napinanie i rozluźnianie włókien mięśniowych przywraca ich naturalny tryb pracy i pozwala uwolnić włókna z przewlekłego napięcia. Układ mięśni w ludzkim ciele podzielony jest na te, które odpowiadają za wykonywanie ruchu pozytywnego i negatywnego. W nomenklaturze naukowej noszą one nazwę mięśni agonistycznych i antagonistycznych. To na przykład mięśnie brzucha i grzbietu. Bardzo ważne jest, aby proporcja siły jednych do drugich była odpowiednio zachowana. Zaburzenie tej równowagi przez trening tylko wybranych, “ulubionych” partii ciała prowadzi do powstania zaburzeń postawy i w konsekwencji do wystąpienia dolegliwości bólowych. W treningu EMS, dzięki opiece trenera i odpowiedniemu programowi treningowemu, jesteśmy w stanie angażować mięśnie w równomierny sposób, dbając o to, by układ mięśniowy rozwijał się harmonijnie. Należy też wspomnieć, że przy wykonywaniu ćwiczeń nie ma obciążeń mechanicznych, dlatego jest to dobre rozwiązanie dla osób z różnymi dysfunkcjami aparatu ruchu. Dla osób początkujących metoda ta jest zdecydowanie skuteczniejsza od innych ćwiczeń prozdrowotnych ze względu na to, że mięśnie ,,odpalają się’’ się w znacznie większym stopniu niż gdyby rozpoczęli tradycyjne ćwiczenia nie mając jeszcze świadomości swojego ciała i umiejętności świadomego napinania mięśni.

Jak wygląda sesja EMS?

Jedna sesja EMS trwa 20 minut i wykonuje się ją 1 raz w tygodniu zawsze pod opieką trenera. W celu zrealizowania ćwiczeń ćwiczący otrzymuje specjalną bieliznę sportową, a także nakładana jest kamizelka i pasy z elektrodami. W subiektywnych odczuciach zadania ruchowe nie są męczące, a dolegliwości bólowe mijają  już po kilku sesjach. Tak naprawdę tego treningu nie jest w stanie się opisać, to po prostu trzeba przeżyć i poczuć przyjemną moc impulsów!

Trening EMS w Szczecinie: Zapisz się!

Trening EMS w Koszalinie: Zapisz się!

www.strefa3l.pl

Long Life Lounge

Opublikowano 8 miesięcy temu